Dzieciństwo – wspomnienia

                Dzieciństwo jest naszą strefą bezpieczeństwa i bazą, która nas potem kształtuje. Wspomnienia powodują, że chcemy tworzyć nową rzeczywistość.

                Chciałabym dziś napisać trochę o moich wspomnieniach. Dzieciństwo to okres w życiu, który niesie ich później bardzo dużo.

                Święta, jak już pisałam, nastrajają mnie bardzo pozytywnie, ale również nostalgicznie. Zbiera mi się na wspominki. Ale to nie jest tak, że chciałabym wrócić do tamtych czasów, to co jest teraz też ma dużo pozytywnych aspektów. Chodzi mi tylko o to, żeby się podzielić moimi wspomnieniami z dzieciństwa.

                Po pierwsze lalka Barbie, która kiedyś była dostępna jedynie w Pewexie (inny świat 🙂 ). Ja miałam tego farta, że mamy rodzinę w Szwecji i w wieku ok. 7. lat miałam pierwszą i jedyną, oryginalną (firmy Mattel) Barbie, którą posiadam do tej pory. W tamtych czasach była w Polsce popularna lalka o kształtach dziecka, więc Barbie była czymś zupełnie wyjątkowym.

            Kolejna rzecz – radiomagnetofon Kasprzaka, który dostałam od mojego dziadka, piękny, srebrny, z możliwością nagrywania z radia i z mikrofonem. Prawie się z nim nie rozstawałam, po prostu cudo.

            Bajki w telewizji miały również inny wymiar, ponieważ były tylko dwa kanały i bajka to była dobranocka, ewentualnie teleferie lub w wakacje dodatkowe bloki w telewizji, troszkę później pojawił się sobotni „Disney” i niedzielna „Hanna Barbera”. Na przykład cudowne, urocze i co ważne w 100% polskie „Przygody Błękitnego Rycerzyka”. Na tej bajeczce wychowały się również moje dzieci. Oglądałam ją chyba z milion razy.

            Naprawdę interesujące, stare musicale, np. „Deszczowa piosenka” z bardzo znaną tytułową piosenką i sceną, kiedy radosny Gene Kelly tańczy w deszczu śpiewając I’m singing in the rain, czy „My fair lady” z Audrey Hepburn (na motywach „Pigmaliona”), którą ostatnio zaprezentowałam mojej rodzince.

            Guma, w którą się grało na każdej przerwie, klasy, czy chłop – nasze zabawy z dzieciństwa, które nie wymagały żadnych kosmicznych akcesoriów, a mogliśmy w nie grać w nieskończoność.

            Historyjki z gumy Donald, Pepsi w szklanej butelce (którą się piło może raz na rok), oranżada, ciepłe lody 🙂 i lody Calypso, których opakowanie przypominało masło (jakie było rozczarowanie, gdy w zakupach przywiezionych przez rodziców było masło…).

            Ferie zimowe, które dopóki było jasno spędzaliśmy na lodowisku (zamarzniętym stawie) szalejąc na łyżwach, a kiedy się robiło ciemno – grając w sali gimnastycznej w ping-ponga. Jak było dużo chętnych to graliśmy w Króla (bieganie dookoła stołu), a reszta na materacach bawiła się we „Flirta”.

            „Złote myśli”, które również posiadam do dzisiaj. Tworzyły je przede wszystkim dziewczynki, ale też i chłopcy. Polegało to na wpisywaniu odpowiedzi na pytania do specjalnie ozdobionego zeszytu. Taki pierwszy Facebook… 🙂 bez komputera…

            Każdy obowiązkowo musiał posiadać „Pamiętnik”, do którego zbierał wpisy i rysunki przyjaciół i znajomych. Mam takie trzy 🙂 .

            Dobrobyt i cywilizacja niesie ze sobą wiele cudownych rzeczy, ale też trochę pozbawia nas kreatywności. Wracajmy więc jak najczęściej do prostych rozrywek. Rozpalmy ognisko zamiast grilla, zróbmy własny chleb i masło, słuchajmy muzyki zamiast oglądać „głupoty” w telewizji, pograjmy w gry planszowe i karty, zamiast gry komputerowe. Może i to jest staroświeckie, ale ja chyba byłam już staroświecka jako dziecko.

            Na koniec piosenka, która kojarzy mi się ze szpulowym magnetofonem moich rodziców 🙂 i naszymi rodzinnymi nagraniami.

            Jeśli chcecie jeszcze bardziej powspominać, dużo fajnych informacji znajdziecie na stronie nostalgia.pl. Bardzo mi się ta strona podoba, polecam 🙂 .

            Pozdrawiam serdecznie, dziękuję za wszystkie komentarze i zachęcam do kolejnych 🙂 .

Zapraszam do dzielenia się
  •  
  •  
  •  
  •  

3 myśli na temat “Dzieciństwo – wspomnienia”

Dodaj komentarz

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Specify GooglePlus Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for GooglePlus Login to work

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.