Palenie papierosów

                Palenie papierosów jest szkodliwe, powoduje trwałe zmiany chorobowe w naszym organizmie, nad czym tu się zastanawiać !!? Szału dostaję słysząc dywagacje w stylu modne/niemodne, obciach czy styl. Ludzie boją się o swoje zdrowie, ale nie boją się palić.

                Palenie papierosów to coś czego nienawidzę, bo obserwuję każdego dnia, co robi ludziom… Ile osób skazuje się przez to (za duże pieniądze) na kalectwo lub śmierć. Śmierć rzadko nagłą, na ogół powolną, bolesną, w cierpieniach. Palacze krzywdzą siebie i innych.

                Niektórzy ludzie (i niestety wcale nie jest ich mało) uważają, że papierosy dodają im animuszu, ale czy poza nastolatkami, czy studentami, komuś jeszcze imponuje nikotynizm. Palenie papierosów pokazuje ludziom nasze najgorsze słabości. Nigdy nie poczujemy nawet namiastki wolności będąc uzależnionym. Brak uzależnień jest naszą siłą. Palenie papierosów odbiera nam zdrowie, urodę, a nawet pieniądze, powoli i podstępnie zabija, a my jeszcze za to płacimy.

                Wydawało mi się, że w tak nowoczesnych czasach, kiedy łatwo pozyskuje się wiedzę, kiedy modą jest zdrowy styl życia, papierosy powinny całkowicie zniknąć. Niestety nie, mają się całkiem dobrze.

                Część ludzi tłumaczy się, że zaczęła palić dla towarzystwa. Kolegowałam się z wieloma palaczami i nigdy nikomu nie przeszkadzało, że nie palę. Zresztą, po co mieć znajomych, dla których liczy się to, czy palisz papierosy, albo jakie nosisz ciuchy, zamiast tego jakim jesteś człowiekiem.

                Kolejny absurdalny argument – palę, bo wszyscy w mojej rodzinie palą lub palili. Moi rodzice palili kiedyś papierosy, a ani ja, ani moje siostry, nigdy nie paliłyśmy. Na szczęście oni sami od kilkunastu lat też nie palą.

                Kocham również wymówkę w stylu, bo jak rzucę, to przytyję – LITOŚCI! Tyje się od JEDZENIA, a nie od rzucania palenia. Zresztą palenie papierosów to najgorszy sposób na odchudzanie, chyba, że ktoś chce ładnie (czyt. szczupło) wyglądać w trumnie – w niej i tak po paru latach będzie „szczupły”, aż do kości.

                Kompletnie nie mogę zrozumieć potrzeby palenia, czym kierują się ludzie palący. Dlaczego to robią?

                Pomyślicie, a miało być pozytywnie, a jednak nie jest. A właśnie, że jest. Zamiast użalać się nad sobą i palić, zróbmy sobie listę, dlaczego warto rzucić.

                DLACZEGO WARTO RZUCIĆ PALENIE PAPIEROSÓW?

 1. Aspekt zdrowotny – to nie rak płuc jest najgorszy i to nie jedyna choroba, na którą umierają palacze (on działa dość szybko, reszta zazwyczaj powoli).

Miażdżyca tętnic – zawały, udary; przewlekła obturacyjna choroba płuc, również astma oskrzelowa, choroba wrzodowa. To są te najczęściej spotykane, ale tak naprawdę nie ma narządu, który prędzej, czy później nie zostanie uszkodzony przez papierosy.

 1. Bezpłodność – u obu płci. Specjalnie umieszczam ją w oddzielnym punkcie, bo często jej przyczyny są bardzo proste i sami ją początkujemy. Dodatkowo palenie, drodzy panowie, negatywnie wpływa na potencję.
 2. Wygląd – jeszcze mężczyźni, aż tak źle nie wyglądają, gdy palą, ale kobiety… Starą palaczkę widać z daleka – brzydka cera, włosy, zniekształcone rysy twarzy i niezbyt ładny zapach. Dlaczego to sobie robimy?
 3. Pieniądze – ja zatrzymałam się na kilku złotych za paczkę (w akademiku miałam palącą współlokatorkę). Papierosy są strasznie drogie, przeraziłam się jak zobaczyłam aktualne ceny – kilkanaście złotych, za coś co nas zabija? Zupełnie tego nie rozumiem. I jeszcze tego, że na fajki ludzie wyskrobią, na pożyteczne rzeczy nie mają, dla dzieci nie mają, a na papierosy musi być.

Prosta matematyka: paczka – 15zł x 30 dni w miesiącu – razem 450zł (zakładając paczkę na dobę, co jak wiemy wcale nie jest standardem). Dla mnie to jest spora kwota, muszę się nieźle pomęczyć w pracy, żeby ją zarobić i ot tak miałabym to puścić z dymem. Mi więcej przyjemności sprawiają ciuchy lub buty.

 1. Szacunek do innych i samego siebie. Przez wiele długich lat to palacze rządzili światem, nie pytali, czy mogą zapalić w przedziale pociągu, na ulicy, w restauracji, nie dawali wyboru niepalącym. Teraz podnoszą krzyk o swoje prawa. Każdy ma wybór, ale jeśli wybiera życie bez papierosa, to nie chce być również biernym palaczem.

                PAPIEROSY SĄ SZKODLIWE!

                To nie jest slogan. Nie znalazł się jeszcze człowiek, który doszukałby się jakiegokolwiek pozytywnego aspektu palenia, natomiast o skutkach negatywnych powstało mnóstwo prac i badań.

                Najgorsza jest ta cała demagogia. Palę, truję siebie i innych, a potem lecę po pomoc, bo „boli” serce, a może mam raka.

                Będę dumna, jeśli po przeczytaniu tego artykułu, chociaż jedna osoba przestanie palić. Jeśli ktoś potrzebuje wsparcia, chętnie pomogę. Udało mi się już wiele osób przekonać i przeszły na jasną stronę mocy, nie zostawajcie po tej ciemnej, bądźcie nowocześni, nie palcie, bo nie warto!

Zapraszam do dzielenia się
 •  
 •  
 •  
 •  

4 myśli w temacie “Palenie papierosów”

  1. To bardzo smutne…, ale wielu ludzi uważa, że skoro czegoś nie powinno się robić, to jest to atrakcyjne. Najważniejsze jest świadome dokonywanie wyboru, a potem ponoszenie konsekwencji, ostatecznie każdy z nas ma jedno życie… A ta „moda”, ma bardzo wysoką cenę.

Dodaj komentarz

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Specify GooglePlus Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for GooglePlus Login to work

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.